Joninių papročiai ir dovanų idėjos

 

Kasmet apie birželio 22 – 24 d. Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno sureikšminta, sumistifikuota.

 

Manyta, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę. Vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su Šv. Jono varduvėmis.

Joninės - ne tik Jonų ir Janinų laukiama šventė. Jos laukia ir maži, ir dideli: ilgasis savaitgalis, gamta, gardūs kepsniai ir užburiančios tradicijos tiesiog įtraukia į šventės šurmulį.


Bet ar tikrai žinome, kas tos Joninės, kodėl ir kaip jos švenčiamos?

  • Birželio 24 d. išvakarėse moterys nuo seno rinkdavo įvairiausias gydančias žoleles, nes tikėta, kad šios dienos vakarą surinktos žolelės įgyja ypatingų gydymo galių.
  • Vėliau iš žolelių verdama arbata, jomis apkaišomos palubės, įmetama į tvartus, kad gyvuliai būtų sveiki. Šis moterų veiksmas vadintas kupoliavimu.
  • Netekėjusios merginos šį vakarą apsivilkdavo baltais lino drabužiais ir dainuodamos eidavo į pievas pinti vainikų. Vainiką jos pindavo iš devynių arba dvylikos skirtingų žydinčių žolynų. Nusipintais vainikais merginos pasipuošdavo galvas, o vėliau iš jų spėdavo ateitį.
  • Manyta, kad šią naktį stebuklinga ir rasa. Jos surinkus reikia duoti karvėms, kad būtų pieningos, pabarstyti į daržus, kad būtų derlingi, kad neželtų piktžolės.
  • Buvo tikima, kad ūkininkas sulauks gero derliaus, jei šią naktį apibėgs savo laukus ir nuogas pasivolios rasoje.
  • Šią naktį buvo garbinama saulė. Jai dėkojama už šilumą, šviesą, prašoma jos kuo daugiau šviesti.
  • Naktį ant aukštos kalvos buvo sukuriamas didelis laužas. Buvo manoma, kad kuo toliau apšvies laukus, tuo didesnis bus rudenį derlius
  • Joninų naktį taip pat spėjami ir orai, kurie seniau lėmė visą žmogaus gyvenimo tėkmę, tad šių žinių svarbos būta itin didelės. Pamėginkite ir jūs:

          Jei naktis žvaigždėta - per Šv. Kalėdas bus šalta ir snieguota;
          Jei naktis debesuota -  Šv. Kalėdos laukia lietingos ir vėjuotos;
          Jei naktis lietinga - per žiemos šventes tikėkitės daug sniego ir pūgos.


Artėjant stebuklingai Joninių šventei, kai Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis, primename, kad pasveikinti Jonus ir Janinas būtina.

Nuo seno išlikusi tradicija naktį papuošti jų namus vaikinais, girliandomis ir ant durelių palikti po mažą dovanėlę, tačiau kodėl nebūti šiuolaikiškais?

Mes siūlome, šmaikščias, originalias, įsimintinas dovanas, kurias bus smagu tiek dovanoti- tiek panaudoti.

 

Ką padovanoti Jonui ar Janinai?

 

Nustebinkite Jonus originaliais marškinėliais ar linksmu puodeliu, iš kurio gerti arbatą ar kavą, bus ne tik skanu, bet ir nuotaikinga. Papuoškite kaltininkus originaliais aksesuarais- kaklaraiščiu, ar kepuraite  Padovanokite išskirtinį  atviruką Jonui ar Janinai ar tiesiog palinkėkite Sėkmės.